فنکویل ها در انواع زمینی،ایستاده، دیواری، سقفی تو کار، کانالی و کاستی می باشند.

 از مهم ترین پارامترهای انتخاب و خرید فنکوئل میتوان به: شهر و مکان مورد استفاده دستگاه، میزان هوادهی، شکل ظاهری، سطح دسیبل صدای مناسب، ابعاد مناسب دستگاه ، ضخامت ورق استفاده شده در تولید، محاسبه مهندسی ابعاد کویل Vشکل یا معمولی استفاده شده در فنکوئل ، جنس و سایز لوله های مسی و تعداد ردیف لوله  ها در فنکوئل، الکتروموتور مورد استفاده، جنس فن، جنس و شیب مناسب سینی درین فنکوئل، فیلتر قابل شستشو، قرار گیری مناسب شیر هواگیری و دسترسی آسان   و ….. اشاره کرد.

یکی از مباحث حائز اهمیتی که کارفرمایان، مالکان و مهندسان عزیز در انتخاب فنکوئل باید دقت کنند دسیبل صدا براساس ظرفیت و فشار استاتیکی،  نوع طراحی ، نوع کاربری و  محل نصب  مناسب  است. بطور مثال  طراحی  فنکوئل در یک اتاق خواب هتل با طراحی فنکوئل در یک اتاق خواب مسکونی یا یک اتاق در دفتر کار متفاوت  است. بخشی از صدای تولیدی فنکوئل به نوع دریچه ورود هوا (مکش) و بخشی به نوع دریچه خروجی هوا  (دهش)، که این بخش مربوط  به  صدای جریان هوا است و قسمتی به صدای تولید شده  توسط اجزای  متحرک  داخل خود فنکوئل بستگی دارد فلذا نمی توان فقط آستانه شنوایی انسان را برای صدای  فنکوئل  در  نظر گرفت، همچنین صدای   محیط نیز در آسایش و شنوایی صدای تولیدی فنکوئل تاثیرگذار هست، با توجه به مجموع توضیحات اگر بخواهیم فقط آستانه شنوایی رالحاظ کنیم دردور تند نبایدصدای فنکوئل بیش از 42 دسیبل باشد. در مکانهای لوکس و حساس صدای تولیدی می بایست کمتر از 35 دسیبل در دور تند باشد.

در کنارصدای تولیدی،پرتاب باد و فشاراستاتیکی از اهمیت بالایی برخوردار هستندومسلمأ نبایدفقط موضوع صدای تولیدی را مرجع انتخاب قرارداد.بطور مثال فن کویل سقفی توکار 12 پاسکال که عملکرد بی صدا تری نسبت به 20 و 30 پاسکال دارند، جهت استفاده در فضاهایی که فاصله کف تا سقف بیش از 280سانتی متر هست یافضا های باز مثل لابی ها را دارند بدلیل پرتاب باد کمتر و همپوشانی ضعیف تر مناسب نیستند.

نکته دیگری که در انتخاب فن کویل های سقفی حائز اهمیت است، انتخاب جنس فن از بین فن های فلزی و فن های پلاستیکی است، برای رسیدن به پاسخی شفاف درباره این سؤال بهتر است به مزایا و معایب هر یک بپردازیم:

فن های فلزی: طبیعتأ فن های فلزی نسبت به فن های پلاستیکی از قدرت پرتاب باد بیشتر و راندمان مطلوب تری برخوردارند و اگر در هنگام ساخت به دقت هم بالانس دینامیکی و هم بالانس استاتیکی و همچنین کلیه استانداردهای فنی در تولید آن ها رعایت شود و همچنین نصب فن کویل ها هم به درستی و با اصول مهندسی انجام گیرد، سطح صدای مطلوبی خواهند داشت و به هیچ عنوان صدای آزاردهنده ای به گوش مصرف کننده نمی رساند ولی نقطه ضعف فن های فلزی معمولأ پس از کارکرد 3 تا 5 ساله خودش را نشان می دهد، جاییکه بدلیل وزن زیاد این نوع فن ها و فشار مضاعف روی بلبرینگ ها، فن ها از حالت بالانس خارج شده و کم کم به صدا می افتند که هر چه از عمر کارکرد دستگاه می گذرد سطح صدا به مرور بیشتر خواهد شد تا جاییکه پس از گذشت چند سال برای مصرف کننده ایجاد نارضایتی میکند.

فن های پلاستیکی: نقطه قوت فن های پلاستیکی به دلیل سبک بودن این نوع فن ها دقیقأ حل معضل از بین رفتن بالانس فن های فلزی با گذشت زمان است که در بالا به تفصیل اشاره شد، ولی نقطه ضعف کاربرد این نوع فن ها در گذشته این بود که به دلیل مجاورت آنها در فصل سرما با کویل آب گرم، در اثر حرارت به مرور تغییر شکل می دادند و به همین خاطر به مرور تولید صدا کرده و راندمان آنها نیز کاهش می یافت، شرکت فنی مهندسی آسا انرژی برای رفع این معضل در فن کویل های خود از پروفیلی به نام ABS استفاده می نماید که این ماده علاوه بر حفظ ویژگی سبکی دارای قدرت دوام بسیار بالا در برابر حرارت است و به همین خاطر دچار تغییر شکل نخواهد شد.

برای جمع بندی این موضوع لازم به ذکر است پیش فرض تولید فن کویل های این شرکت بر اساس استفاده از پروفیل های ABS است با این وجود جهت احترام به نظر کارفرمایان،مهندسین و مشتریان محترم، به درخواست ایشان امکان ثبت سفارش فن کویل ها با فن های فلزی و با رعایت کلیه استانداردهای روز دنیا و انجام کامل بالانس استاتیکی و دینامیکی و سطح دسیبل صدای بسیار مناسب وجود دارد.

در خصوص بحث لوله کشی فنکوئل ها که جهت انتقال آب سرد و گرم تا دستگاه فنکوئل می باشد، جهت آشنایی بهتر شما مشتری عزیز میتوان اشاره کرد که  آب سرد در این سیستم از دستگاه چیلر و آب گرم از طریق موتورخانه مرکزی و یا پکیج گرمایشی تامین میشود. احساس دمای مطلوب و دلخواه نیز به راحتی از طریق تنظیم درجه حرارت توسط ترموستاتی که در فضاها برای فن کویل ها تعبیه میشود انجام می گیرد.

و اما سخن پایانی و صمیمانه خطاب به شما دوست عزیز و مشتری گرامی، جهت تأمین فن کویل های پروژه خود، با خیالی آسوده می توانید از مشاوره متخصصان و مهندسان حرفه ای و با تجربه شرکت فنی مهندسی آسا انرژی و با بهره گیری از نرم افزارهای بروز تهویه مطبوع، جهت انتخاب نوع فن کویل و سیستم مطلوب پروژه خود و همچنین تعیین ظرفیت دقیق دستگاه ها متناسب با شرایط و نقشه پروژه همراه با راهنمای کامل نحوه ی اجرای استاندارد استفاده کرده و دستگاه های خود را با بالاترین کیفیت ، بدون واسطه و با قیمت تولیدی تهیه نمایید.

از این رو شرکت فنی مهندسی آسا انرژی با تکیه بر علم نوین و بروز صنعت تاسیسات و بر اساس کلیه موارد اشاره شده، تولید انواع فنکوئل های سقفی توکار،کانالی و زمینی خود را در ظرفیت های مختلف، با برند تجاری SATRAS (ساتراس) به انجام می رساند.

تیم حرفه ای آسا انرژی با نهایت افتخار از صفر تا صد پروژه در کنار شماست.

Call Now Button